Методичні рекомендації для проведення бесід, інструктажів, виховних годин кураторів з учнями, батьками щодо запобігання травматизму, дотримання основ безпеки життєдіяльності під час канікул.
ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ ПОВОДЖЕННЯ З ЕЛЕКТРИЧНИМИ ПРИЛАДАМИ

Ніколи не залишайте без нагляду увімкнені в розетку електроприлади.

Забороняється тягнути за електричний шнур руками, тому що він може обірватися і вразити вас електричним струмом.

Забороняється підходити до оголених дротів і чіпати їх руками.

Якщо загорілися електроприлади, їх не можна гасити водою.

Долікарська допомога при ураженні електричним струмом

При ураженні електричним струмом необхідно якомога швидше звільнити потерпілого від дії струму (відключити рубильник, вимкнути електроприлад). У всіх випадках ураження електричним струмом необхідно обов'язково викликати лікаря незалежно від стану потерпілого.

Якщо потерпілий при свідомості (стійке дихання і пульс) його слід покласти на спину, розстебнути одяг, який ускладнює дихання, забезпечити приплив свіжого повітря, дати понюхати нашатирний спирт, якщо він є у наявності.

Якщо потерпілий дихає рідко і судорожно, але у нього не прослуховується пульс, необхідно відразу зробити йому штучне дихання.

Горить телевізор (або інший електроприлад) Небезпека:

- ураження електричним струмом;

- отруєння при вдиханні продуктів горіння

Ваші дії:

- викличте пожежно-рятувальну службу(101);

- знеструмте телевізор (електроприлад): висмикніть вилку з розетки чи вимкніть напругу на щитку;

- накрийте телевізор щільною тканиною, щоб припинити доступ повітря до джерела горіння;

- закрийте двері та вікна і залиште приміщення.

Заходи безпеки:

- не ставте телевізор в ніші з меблями;

- не залишайте ввімкненим телевізор (електроприлад) без нагляду;

- не використовуйте саморобні запобіжники. Вони часто є причиною загорання електроприладів.

- не підключайте більше двох електроприладів до розетки: це може призвести до перевантаження електричної мережі.

ПОВОДЖЕННЯ З ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНИМИ ПРЕДМЕТАМИ

У ході різних робіт із землею (в тому числі при обробці ґрунту), часто знаходять не знешкоджені досі снаряди, міни, авіабомби, гранати тощо.

Під час пояснення учням цього матеріалу, вчителю варто скористатися відповідними таблицями чи плакатами ( так краще засвоюється інформація).

У розмові необхідно пояснити, що коли діти побачать щось подібне за формою на вибухонебезпечний предмет, то повинні, не підходячи близько (тим більше не торкаючись), повідомити дорослих. Також можна неподалік поставити розпізнавальний знак (жердина з прив'язаною шматинкою яскравого кольору), щоб не переплутати місце і застерегти інших.

Варто наголосити також, що крім предметів військового призначення, є й інші, що можуть призвести до вибуху (підпал бензину чи інших горючих речовин), піротехнічні засоби.

Піротехника - не тільки забава! Будьте обережні при користуванні піротехнічними іграшками та хлопавками, перед їх використанням ретельно вивчайте інструкцію по використанню.

При користуванні піротехнічними засобами заборонено:

- використовувати піротехніку особам молодше 18 років;

- використовувати хлопавки особам молодше 12 років;

- використовувати вироби без інформації та коду;

- використовувати вироби особам в стані алкогольного сп’яніння;

- використовувати піротехніку, хлопавки в громадських місцях, дитячих, лікувальних, учбових закладах, біля релігійних споруд;

- використовувати вироби після 22 години;

- запускати у напрямі легкозаймистих матеріалів на відстані менше 2м;

- при вихлопі тримати виріб вертикально вгору у витягнутій руці;

- при запуску забороняється нахилятися над виробом;

- використовувати вироби з механічним пошкодженням;

- використовувати вироби під аркою, деревами, дротами, ближче ніж 50м від споруд та транспорту;

- палити на вогнищі, розташовувати біля відкритого вогнища;

- направляти на людей.

ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ підходити до виробу, що не спрацював, протягом 15 хв. У випадку неспрацювання піротехнічного виробу, знищити його, заливши водою.

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ НА ВИПАДОК ПОЖЕЖІ:

Перед проведенням заняття з учнями, ліцеїстами необхідно ознайомитися з відповідною літературою, документацією (накази, інструкції) з питань пожежної безпеки, правилами для учнів, студентів, планом евакуації з навчального приміщення на випадок пожежі, пройти маршрутом, за яким будуть рухатися учні, студенти цієї групи під час евакуації.

Роботу, яку проводитимете в аудиторіях, обов'язково поєднуйте з домашніми завданнями, наприклад, такого змісту:

1. Обговоріть разом з батьками, щоб ви робили, у випадку коли б вдома виникла пожежа, а ви залишились самі.

2. Назвіть головні причини виникнення пожеж (необережне поводження з вогнем; порушення вимог протипожежних норм; користування несправними газовими плитами;електропобутовими приладами; гра дітей з вогнем; розряд блискавки; святкові феєрверки навколо ялинки, на днях народження).

3. Як запобігти виникненню пожежі?

(Обережно поводитись з сірниками, газовими і бензиновими запальничками; не можна користуватися несправними електроприладами; не залишати без нагляду увімкнені в розетку електричні прилади).

ДІЇ ПРИ ПОЖЕЖІ В НАВЧАЛЬНОМУ ПРИМІЩЕННІ:

- не створюйте паніки! Не можна вибігати в коридор з криком «Пожежа, горимо!», штовхати всіх у коридорі і бігти до виходу.

- чітко усвідомлюйте порядок виходу із навчальних приміщень, де проходять заняття.

- виконуйте вказівки вчителя, викладача з питань евакуації при виході із навчальних приміщень.

ДІЇ ПРИ ПОЖЕЖІ ВДОМА:

- непанікуйте!

-телефонуйте за номером 101 і викликайте рятувальників-пожежних. Якщо вдома нема телефону — йдіть до сусідів;

- електричні прилади, які загорілися, не можна гасити водою. Вода дуже добре проводить електричний струм, і якщо ви будете заливати водою праску,телевізор, комп’ютер, інший електроприлад, що горять, то вас вдарить електричним струмом. Це може привести до отримання важкої травми;

- якнайшвидше ліквідуйте джерело енергії (припиніть подачу газу, електроструму);

- якщо ви самостійно не в змозі загасити полум'я, залиште квартиру, але перед тим ОБОВ”ЯЗКОВО перекрийте подачу газу та електроструму, щільно закрийте всі двері, щоб позбутися протягів і завадити розповсюдженню вогню;

- якщо не можете вийти з квартири, то вийдіть на балкон, відчиніть вікно або розбийте його і голосно кличте на допомогу;

- якщо так вже трапилось, що ви потрапили в епіцентр пожежі, запам'ятайте, що рятуючись від вогню, не можна ховатися під ліжко, й шафу, забиватися у кутку квартири. Під час пожежі найнебезпечнішим є не вогонь, а дим. Тому, в першу чергу, необхідно захищати органи дихання від диму, якщо нема ніякої можливості піти з дому.

НЕПРИПУСТИМІ ЖАРТИ У ВИКЛИКАХ ПОЖЕЖНО-РЯТУВАЛЬНОЇ СЛУЖБИ.

Люди в побуті користуються різними речовинами, в тому числі і такими, що можуть стати джерелами пожежі.

До легкозаймистих речовин відносять бензин, гас, ацетон, яким розбавляють фарби, лаки та аерозолі, які використовують для знищення тарганів та комах, дезодоранти.

При користуванні цими речовинами потрібно пам'ятати, що:

- аерозолі не можна розпилювати поблизу вогню;

- не можна нагрівати аерозольні балончики на вогні, бо вони можуть вибухнути і поранити вас;

- забороняється зберігати речовини, що легко займаються, біля газової плити;

- забороняється використовувати бензин, газ для розпалювання вогнищ, печей;

- не можна користуватися відкритим вогнем у місцях зберігання речовин, що легко загораються;

- не ставте джерело відкритого вогню (свічки, спиртівки біля фіранок);

- не накривайте люстри чи настільні лампи папером.

ДІЇ ПРИ ВИЯВЛЕННІ ЗАПАХУ ГАЗУ В ПРИМІЩЕННІ:

- уникайте будь-яких дій, що можуть викликати іскру;

- закрутіть крани перед газовими приладами та на самих приладах. При газобалонному устаткуванні - вентиль на балоні та крани на плиті;

- відчиніть вікно і двері, створивши протяг для провітрювання приміщення;

- не допускайте виникнення в приміщенні відкритого вогню, не вмикайте і не вимикайте електроприлади та освітлення, щоб запобігти утворенню іскри, що може призвести до загорання газу та вибуху;

- повідомте про витік газу в аварійно-диспетчерську службу газового господарства за номером телефону 104 і залиште приміщення.

СПОСОБИ ВИЯВЛЕННЯ ВИТІКАННЯ ГАЗУ:

«На око». Трубу обробляють мильною водою, на місці протікання газ вириватиметься зі свистом, утворюючи при цьому бульбашки.

«На запах». Характерний запах, який виділяє газ, стає сильнішим поблизу місця протікання. Ніколи не шукайте місце протікання газу за допомогою відкритого полум'я.

ПЕРША ДОПОМОГА ПРИ ПОБУТОВИХ ОТРУЄННЯХ:

Отруєння чадним газом. Гострі отруєння чадним газом виникають внаслідок порушення правил використання опалення, при зіпсованій печі, пожежі, витоку газу тощо.

Останнім часом почастішали випадки гострих отруєнь вихлопними газами при працюючому двигуні автомашини у гаражі та за довгого перебування у закритій кабіні автомашини чи автобуса, де утворюється висока концентрація газу і немає доступу свіжого повітря.

При отруєнні чадним газом, потерпілого необхідно винести на свіже повітря, покласти під голову подушку, розщепнути комір і пояс. Найкращий засіб при такому отруєнні - довготривале вдихання кисню. На голову і груди кладуть холодний компрес: змочений холодною водою шматок тканини, рушника, носової хустинки.

Якщо потерпілий при свідомості, його потрібно напоїти міцним чаєм чи кавою. При втраченій свідомості дають нюхати змочену нашатирним спиртом вату, але обережно, щоб не завдати опіків. Якщо потерпілий не дихає, потрібно зразу пристосувати його до проведення штучного дихання. Після надання пер-шої допомоги потерпілого швидко відправити у лікарню.

Не допускайте в приміщенні відкритого вогню, не вмикайте і не вимикайте електроприлади та освітлення, щоб запобігти утворенню іскор, що можуть призвести до загорання газу та вибуху.

Повідомте про витікання газу в аварійно-диспетчерську службу газового господарства за номером телефону 104 і залиште приміщення.

Розлита ртуть.Ртуть (Н§) – метал сріблясто-білого кольору, у звичайних умовах легко рухлива рідина, яка при ударі розділяється на дрібні кульки. З підвищенням температури випари ртуті збільшуються. Пари ртуті та її з’єднань дуже отруйні. При попаданні в організм людини через органи дихання, ртуть акумулюється й залишається там на все життя. Гранично допустима концентрація цього металу - 0,1 мг/м3.

Ваші дії:

- виведіть із приміщення всіх людей;

- відкрийте навстіж вікна і двері, щоб провітрити приміщення.

- повідомте в службу санепідемнагляду, управління надзвичайних ситуацій, рятувальну службу (101);

- необхідно захистити органи дихання, одягнувши респіратор, або ватно-марлеву пов’язку. В разі їх відсутності можна використати носову хустинку, шарф, будь-яку просту тканину, складену в кілька разів;

- негайно починайте збирати ртуть: збирайте спринцівкою більші кульки й скидайте їх у скляну банку з розчином перманганату калію ( 2 г перманганату калію на 1 л води ), більш дрібні кульки – щіточкою на папір, або розмоченою газетою. Із щілин ртуть можна дістати латунним чи мідним дротиком. Банку щільно закрити кришкою;

- заборонено збирати ртуть пило всмоктувачем;

- зібрану ртуть передайте фахівцям;

- по можливості, в приміщенні утримуйте температуру не нижче 18-20 градусів Цельсія;

- не заходьте у приміщення до отримання висновків комісії про відсутність небезпеки;

- при будь-яких отруєннях слід негайно звернутися до лікаря. До приходу лікаря надати потерпілому першу допомогу.

• Головне завдання першої допомоги - виведення з організму отруйного продукту або його знешкодження. Для цього кілька разів промивають шлунок до появи чистих промивних вод.

• Дати випити суспензію активованого вугілля, яка має хороші абсорбційні властивості.

• Кишечник очистити сольовим проносним - 20 г гіркої солі на 0,5 склянки води.

• Потерпілого зігрівають, дають багато чаю або кави, але не годують.

• У разі потрапляння отруйних газів або випарів у дихальні шляхи, потерпілому необхідно забезпечити приплив свіжого повітря, розстебнути одяг, який ускладнює дихання. При запамороченні чи непритомності дають понюхати нашатирний спирт, при зупинці дихання - проводять штучне дихання.

ДІЇ НА ВИПАДОК СТИХІЙНОГО ЛИХА ТА НА ВИПАДОК УРАГАНУ:

- щільно закрийте вікна, двері, вентиляційні отвори, горищні люки, по можливості шибки заклейте, захистіть ставнями або щитами;

- приберіть з балконів, підвіконників та лоджій речі, які можуть бути захоплені повітряним потоком;

- загасіть вогонь в печах, вимкніть електроенергію, закрутіть газові крани;

- із легких будівель перейдіть в більш надійні; виберіть безпечне місце - в середній частині будинку, в коридорах, якнайдальше від вікон;

- підготуйте документи, одяг, медикаменти, зберіть найбільш необхідні й коштовні речі, невеликий запас продуктів харчування та питну воду кишеньковий ліхтарик, приймач на батарейках;

- залиште увімкненим радіоприймач, тому що по ньому може бути передана важлива інформація;

- якщо ураганний вітер застав вас на відкритій місцевості, краще всього сховатися в кюветі дороги, ямі, яру, будь-якому заглибленні і щільно притиснутися до землі, захищаючи при цьому голову одягом. Під деревами ховатися небезпечно.

ЗАХОДИ ЗАХИСТУ ВІД БЛИСКАВКИ

Блискавка - велетенська електрична іскра. Під час розряду енергія акумулюється при напрузі від 10 до 100 і більше мільйонів вольт, а тривалість розряду - тисячні частки секунди. Блискавка обирає шлях найменшого опору. Вона проходить по шляху скупчення провідних часток, туди, де потрібно менше напруги для пробою.

Фізіологічна дія блискавки часто призводить до загибелі живих організмів: струм паралізує роботу клітин мозку, спричиняє параліч серця, завдає сильних опіків. Якщо надати долікарську допомогу (штучне дихання, непрямий масаж серця), ураженого блискавкою часто можна повернути до життя.

Під час грози треба:

- знаходитися якнайдалі від блискавковідводу (металевого стрижня, сполученого із заземленим провідником), від високих дерев, водойм;

- не тримати біля себе металеві предмети, радіоприймачі;

- у приміщенні зачинити вікна, двері, димарі;

- включити мобільний телефону;

- вимкнути електроприлади і радіоприймачі;

- у людину, що пересувається, блискавка потрапляє частіше. Адже під час удару блискавки в землю, довкола цього місця виникає електричне поле, напруга якого зменшується вздовж радіусів, що розходяться від місця удару. Під час грози, навіть коли стоїте, тримайте ноги разом.

ПРАВИЛА ДОРОЖНЬОГО РУХУ:

- Перш як перейти дорогу потрібно зупинитись і роздивитись довкола;

- переходити проїзну частину вулиці треба по пішохідних переходах, в тому числі і підземних, які позначені дорожніми знаками;

- при переході вулиці потрібно керуватися сигналами світлофора чи регулювальника.

- пішоходи, які не встигли закінчити перехід, повинні перебувати на «острівці безпеки» або лінії, що розділяє транспортні потоки протилежних напрямків. Продовжувати перехід можна, тільки переконавшись у безпеці подальшого руху.

ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ ПРИ КОРИСТУВАННІ СКУТЕРОМ, МОПЕДОМ:

- завжди дотримуватись Правил дорожнього руху. Відсутність водійського посвідчення на право керування скутером із двигуном до 50 куб. см не звільняє Вас від відповідальності й обов'язку знати ПДР. Сівши за кермо скутера, Ви автоматично стаєте учасником дорожнього руху;

- керувати скутером із двигуном до 50 куб.см мають право особи, що досягли 16 років;

- При русі по дорогах загального користування водій скутера, мопеда зобов'язаний бути в шоломі.

Основні елементи захисту:

Шолом - основа Вашої безпеки. Бажано вибирати цілком закритий шолом (інтеграл). Такий шолом цілком захищає голову, особу і щелепу людини. При підборі конкретного шолома особливу увагу приділите його розмірові - занадто великий або занадто маленький, він може тільки погіршити наслідки аварії. Примірку слід проводити наступним чином : надягніть шолом, відрегулюйте і застебніть застібку, після чого зробіть кілька різких кивків головою - шолом повинний сидіти щільно і не бовтатися. При цьому Ви не повинні почувати явного дискомфорту, у процесі експлуатації в шолома розношуються тільки поролонові елементи, що облягають вилиці.

Рукавички. Бажано вибрати шкіряні, з розвитими елементами захисту і карбонових вставок, що вберігають кісточки і фаланги пальців. Рукавички повинні бути підібрані по розміру і щільно сидіти на руках. Не забувайте, що всі органи керування скутером задіюються винятково руками.

Черевики. Тільки міцні, високі, надійно фіксуючі голеностоп. Існують спеціальні мотоботи з твердою стопою і миском.

Куртка. Не завжди обов'язково купувати дорогу мотокуртку - можна обійтися спеціальним захисним комплектом: тверда спина, груди і налокотники, укріплені на сітці й обладнані системою регулювальних ременів. Також можна вибрати мотокуртку з вбудованим захистом.

Пам'ятайте - Якісне екіпірування оснащене світловідбиваючими елементами підвищує видимість водія на дорозі.

Водієві мопеда забороняється:

- їхати зі швидкістю більш 50 км/год;

- виїзджати і рухатись по автомагістралях і прирівняним до них дорогам;

- їздити, не тримаючи за кермо хоча б одною рукою;

- перевозити вантаж, що виступає більш ніж на 0,5 м по довжині або ширині за габарити, або вантаж, що заважає керуванню;

- рухатися по дорозі при наявності поруч велосипедної доріжки;

- повертати ліворуч або розвертатися на дорогах із трамвайним рухом і на дорогах, що мають більш однієї смуги для руху в даному напрямку;

- буксирування мопедів, а також мопедами, крім буксирування причепа, призначеного для експлуатації мопедом;

- на нерегульованому перехресті велосипедної доріжки з дорогою, розташованому поза перехрестям, водії мопедів повинні звільнити дорогу транспортним засобам, що рухаються по цій дорозі;

- у пробці не протискуйтеся впритул між машинами, що повільно рухаються, дотримуйтесь інтервалу і рядності.

Будь-який вибоїна на дорозі може стати причиною різкого маневру автомобіля, водій якого в цей момент навряд чи буде дивитися по сторонах, а тим більше уточняти чи не їде поруч скутер.

Велосипед – зручний і найпростіший вид транспорту. Він користується заслуженою любов’ю в дітей і дорослих. Велосипедистів можна зустріти всюди: на вулицях міст, сіл і селищ, на шосе, польових дорогах і лісових стежках.

ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ ПРИ ЇЗДІ НА ВЕЛОСИПЕДІ:

- потрібно знати, що керувати велосипедом на проїзній частині можуть особи, що досягли 14-річного віку. Виїхавши на вулицю, в багаторядному потоці машин велосипедист повинен зайняти тільки один ряд правого краю проїзної частини, не більше одного метра від тротуару. Велосипедисти повинні добре засвоїти і чітко виконувати особливі вимоги до водіїв велосипедів згідно з правилами дорожнього руху;

- перед виконанням маневру велосипедист має переконатися, що поблизу немає автомобіля і попередити про маневр інших учасників дорожнього руху;

- слід пам’ятати, що стійкість велосипеда досить низька і зменшується, якщо на велосипеді вантаж. Перевозити можна не більше 20-30 кг. Існують два способи перевезення вантажу:

а) на багажнику, який кріпиться на рамі;

б) використання велорюкзаків, що кріпляться до багажника;

велосипеди повинні бути обладнані звуковим сигналом та світлоповертачами: спереду - білого кольору, по боках - оранжевого, ззаду - червоного.

Забороняється водіям велосипедів:

а) керувати велосипедом з несправним гальмом, звуковим сигналом, а в темну пору доби і в умовах недостатньої видимості - з не ввімкненою фарою чи без світлоповертачів на велосипеді;

б) рухатисяпо автомагістраляхідорогахдля автомобілів, а також по проїзній частині, коли поряд є велосипедна доріжка;

в) рухатися по тротуарах і пішохідних доріжках (крім дітей до 7 років на дитячих велосипедах під наглядом дорослих);

г) під час руху триматися за інший транспортний засіб;

д) їздити не тримаючись за руль та знімати ноги з педалей (підніжок);

е) перевозити пасажирів на велосипеді, за винятком дітей до 7років, на додатковому сидінні, обладнаному надійно закріпленими підніжками;

ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ ПРИ КОРИСТУВАННІ ГРОМАДСЬКИМ ТРАНСПОРТОМ:

- автобус і тролейбус обходьте обов'язково позаду;

- якщо ви вийшли з автобуса на заміській дорозі або на вулиці, де не позначені місця переходу, відійдіть назад по узбіччю дороги в протилежний напрямок руху автобуса так, щоб ви добре бачили дорогу по обидві сторони. І тільки після цього можете переходити;

ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ! Транспорт, який рухається по коліях, завжди обходять спереду. Проте, краще зачекати, доки він проїде, а потім переходити.

ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ ПРИ КОРИСТУВАННІ ЕЛЕКТРИЧКОЮ

- переходити залізничну колію можна тільки в дозволених місцях, тобто на залізничних переходах. Перед цим обов'язково подивіться, чи немає потягів;

- не підходьте близько до краю платформи;

- категорично забороняється зістрибувати на колію;

- заборонено забиратися під платформу;

- в електричці забороняється переходити з вагона в вагон та притулятися до дверей;

- ні в якому разі не виглядайте з вікна - можете травмуватися;

- заборонено підходити до вагона до зупинки потяга.

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ
ПРИ ЗНАХОДЖЕННІ ПІДОЗРІЛОГО ПРЕДМЕТА У ВАГОНІ, АВТОБУСІ

- не торкайтесь підозрілого предмета (наприклад, сумки) і відійдіть вбік;

- повідомте оточуючих. Не заглядайте в сумку - можливий вибух.

НЕБЕЗПЕКА У НАТОВПІ

Щоб не постраждати у натовпі необхідно:

- уникати натовпу та скупчення людей (того, хто впав - затопчуть на смерть);

- при русі в щільному натовпі не налягайте на того, хто йде попереду (бажання прискорити рух закінчиться повною пробкою);

- намагайтесь уникати заторів, а головне - тих місць, де рух обмежують гострі кути, перила, скляні вітрини;

- уникайте мітингів і демонстрацій;

- якщо на футбольному матчі або рок-концерті ви побачили багато сп'янілих або сильно збуджених глядачів - підіть або до закінчення видовища, або значно пізніше (потрапити в перші ряди такої публіки - самогубство);

- якщо ви впали в натовпі, спробуйте швидко піднятися. Спочатку на підошви чи носки, а потім різко відштовхніться ногами від землі і «винирніть»;

- якщо встати неможливо, згорніться клубком, захистіть голову передпліччям, а потилицю - долонями.

ПРАВИЛА ПРОВЕДЕННЯ ЕКСКУРСІЙ ТА ТУРИСТИЧНИХ ПОХОДІВ

1. Загальні вимоги безпеки:

1.1 Вибирають такий об'єкт для екскурсії та турпоходу, на якому забезпечується повна безпека їх проведення.

1.2 Керівник (куратор групи) відповідає за дотримання правил техніки безпеки та охорони життя студентів.

1.3 Керівник екскурсії та турпоходу повинен вести постійний нагляд за студентами.

2. Вимоги безпеки перед початком проведення екскурсії турпоходу:

2.1 Перед кожною екскурсією, турпоходом учнів ознайомлюють з загальною характеристикою об'єкта екскурсії, турпоходу, її маршрутом і правилами безпеки, яких необхідно дотримуватися під час екскурсії, тур­походу.

2.2 Кількість учнів, які одночасно беруть участь в екскурсії, турпоході не повинна перевищувати 25 чоловік.

2.3 Вирушаючи в екскурсію, турпохід з учнями, вчитель повинен мати з собою дорожню аптечку першої допомоги.

2.4 Допущені до екскурсії, турпоходу учні повинні бути відповідно одягнені, не мати при собі предметів, що створюють небезпеку під час проведення турпоходу, екскурсії.

2.5 Перед проведенням екскурсії роблять перекличку і відмічають присутніх.

3. Вимоги безпеки під час проведення екскурсії, турпоходу:

3.1 Другу перекличку і відмітку присутніх учнів проводять після прибуття на місце екскурсії, турпоходу.

3.2 Якщо для доставки учнів до місця екскурсії, турпоходу використовується громадський транспорт, посадку здійснюють групами під керівництвом дорослих (вчителів, вихователів). При цьому в транспорт спочатку входять учні, а потім особа, яка ними керує.

3.3 Відкривати вікна в автотранспорті і визирати з них категорично заборонено.

3.4 У такому ж порядку здійснюється висадка учнів із транспортного засобу. Можна доставляти учнів до місця екскурсії також на спеціально обладнаних транспортних засобах.

3.5 Перевозити дітей на відкритих, необладнаних вантажних машинах забороняється.

3.6 Під час екскурсії, турпоходу учням забороняється пити воду із відкритих водоймищ. Необхідно заздалегідь взяти з собою питну воду у пляшці.

3.7 Під час екскурсії, турпоходу забороняється знімати взуття і ходити босоніж.

4. Вимоги безпеки після закінчення екскурсії:

4.1 Після закінчення екскурсії, турпоходу перед відправленням у зворотньому напрямку, вчителі виводять всіх учнів з об'єкта екскурсії і перевіряють їх наявність за списком.

4.2 Після повернення з екскурсії вчителі ще раз перевіряють наявність учнів за списком.

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях:

5.1 У випадку виникнення аварійної ситуації під час екскурсії, турпоходу вчителі виводять учнів у безпечне місце.

5.2 У разі виникнення нещасного випадку, учнів виводять у безпечне місце, а потерпілому надають першу долікарську допомогу.

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ НА ВОДІ:

1. Купатись можна тільки в безпечних та дозволених для цієї мети місцях.

2. Входити у воду необхідно поступово, обстежуючи місце для купання.

3. На великих озерах та ставках місця для купання визначаються буйками або якорями.

4. Не дозволяється запливати за визначені місця.

5. Стрибати у воду можна тільки з місць, спеціально обладнаних для стрибків.

6. Для нетренованої людини стрибати дозволяється з висоти 3-х метрів, перед цим пересвідчившись, що глибина води - не менше 5-ти метрів.

7. При появі на тілі «гусячої шкіри» негайно виходьте з води.

8. Не втрачайте самоконтролю потрапивши в течію, пливіть за нею і постарайтеся наблизитись до берега.

9. Не підпливайте на близьку відстань до човнів та суден.

10. Розігрівшись на сонці, у воду треба входити поступово.

11. При виникненні судоми не втрачайте самоконтролю, кличте на допомогу та за можливості масажуйте м'язи, зведені судомою.

12. Не допускайте жартів на воді та недисциплінованості - вони призводять до трагічних наслідків.

Забороняється:

1. Купатись у невизначених та необстежених водах.

2. Приносити та розпивати на берегах спиртні напої.

3. Входити у воду в стані алкогольного або наркотичного сп'яніння.

4. Купатись хворим, а також одразу після приймання їжі - це шкідливо та небезпечно.

5. Стрибати у воду з дамб, вишок та інших предметів, не вивчивши місця для стрибків.

Запам'ятайте, від поведінки на воді залежить ваше життя та здоров'я.

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ В УМОВАХ СПЕКИ:

1.Не перебувайте на сонці з непокритою головою, навіть нетривалий

час. Обов’язково одягайте кепку, панамку, косинку. Обирайте одяг з легких та натуральних матеріалів, уникайте тісної одежі. По можливості залишайтесь у прохолодних або кондиційованих приміщеннях протягом того часу, коли сонце перебуває у своїй найбільш активній фазі.

2. Уникайте задушливого громадського транспорту, особливо з 12.00

до 16.00. Людям старшого віку радимо перенести свої справи на ранок або вечір.

3. Випивайте достатню кількість рідини - близько 2,5-3 літрів. Найкраще столової мінеральної води, колодязної, з бювету, зеленого несолодкого неміцного чаю, трав'яних настоїв. І не пийте солодкої газованої води - вона не вгамовує спрагу, а лише викликає її. Вживайте в їжу більше овочів та фруктів.

Сердечникам, яким зазвичай радять вживати менше рідини, у спеку також треба пити більше.

4. Якщо ви приймаєте ліки, відкоригуйте у лікаря схему лікування. Гіпертоніки, що вживають сечогінні препарати, ретельніше контролюйте тиск: через в'язкість крові змінюється концентрація ліків, а з ним і артеріальний тиск.

5. Спортсмени і любителі здорового способу життя, перенесіть фізичне навантаження на ранок з 6.00 до 8.00 або після 20.00. Походіть босими ногами по траві. На ступнях знаходиться активні зони, вплив на які покращує циркуляцію крові та стимулює загальний тонус організму.

6. Не вживайте алкоголь. Будьте обережні з алкоголем особливо біля води та на пляжі. Спека під сорок градусів плюс алкоголь, який розширює судини, і вода з температурою 20-25 o C, викликають рефлекторний спазм судин і може виникнути зупинка серця навіть на мілині. Тому перед купанням - ніякого алкоголю! Навіть неміцного. Не тому, що ви не зможете контролювати себе, а тому, що організм може зреагувати спазмом.

7. Не виходьте засмагати на пляж в «годину пік» - з 12 до 16, тому що можна отримати сонячний удар. Важливо й інше: сонце - серйозний онкогенний фактор, і в цей час його промені най шкідливі, перед входом у воду необхідно охолонути в тіні.

Не рекомендується пірнати у воду, перепад температур спричинює спазм судин серця.

В жару краще приймати теплий душ.

8. Особливу увагу звертаємо для тих, хто приймає антибіотики: вам взагалі не можна бути на сонці, у вас висока фоточутливість!

9. Не вживайте м’ясних продуктів перед сном. Вживайте заходів щодо попередження харчових отруєнь, адже влітку продукти псуються набагато швидше.

10. У спеку можна легко захворіти на ангіну. Мікроорганізми в спокійному стані у нас в носоглотці та гортані не шкідливі, проте достатньо випити кваску з холодильника - вони стають різко патогенними. Коли розігріті,не пийте, холодного!

11. Будьте передбачливими з кондиціонерами! Якщо ви прийшли з вулиці зі спітнілою спиною і сіли під кондиціонер або вентилятор, можна заробити міозит, застуду, активізувати хронічний герпес.

На шибках вікон з внутрішньої сторони прикріпіть фольгу, вона добре відбиває тепло і світло та зменшує перегрів приміщення.

Якщо у вас після перебування на сонці або в задушливому приміщенні з'явилося почуття нерівноваги, запаморочення, нудота, миготіння перед очима, терміново перейдіть у тінь, вийдіть на свіже повітря.

Перша допомога при непритомності :

- укласти постраждалого якомога швидше на диван (підлогу) і підняти ноги, щоб посилити приплив крові до серця. Голова повинна знаходитися нижче рівня тулуба;

- поліпшити надходження кисню в легені: розстебніть одяг, в приміщенні відкрийте вікно або кватирку, увімкніть вентилятор;

- промасажуйте потерпілого по щоках, потріть вуха, дайте понюхати вату змочену нашатирним спиртом;

- переконайтеся в тому, що людина дихає. Якщо протягом однієї або двох хвилини-постраждалий не приходить до тями, зробіть непрямий масаж серця та викликайте швидку медичну допомогу.

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ НА ЛЬОДУ:

Катання на ковзанах - чудовий спосіб відпочинку взимку, але необхідно пам'ятати, що:

• Безпечною є та крига, товщина якої не менше 10-ти см. Така крига утворюється тільки після тривалих морозів. Ніколи не ставайте на лід навесні, восени та під час зимових відлиг. У цей час крига надто тонка і може провалитись.

• Не заходьте на лід далеко від берега.

• Не підходьте до ополонок і не катайтесь біля них на ковзанах.

• Не ходіть самі по льоду і не збирайтесь великими групами.

• Не з'їжджайте на лижах з крутої гори на лід.

• Не можна підбігати до товариша, який провалився під воду. До нього потрібно наблизитись повзком, використовуючи для переміщення по кризі подовгуваті предмети (лижі, лижні палки, дошки), штовхаючи їх перед собою.

• До самого краю пролому підповзати не можна, бо у воду можете провалитися обоє.

• Ремінь, шарф, будь-яка дошка або палиця, санки, лижі можуть врятувати життя людини.

• Наблизившись на максимально можливу відстань (не менше 3-4-ох метрів), киньте своєму товаришеві мотузку, шарф, палицю аби він ухопився. Підсунувши підручний засіб рятування, витягніть його на лід і повзком виберіться з небезпечної зони.

• Сховайте товариша від вітру та якомога швидше доставте його в тепле місце, розітріть тіло, переодягніть в сухий одяг та напоїть гарячим чаєм.

• Якщо ж сталася біда, кличте на допомогу. Не панікуйте, а спробуйте опиратися грудьми на лід і посунутися до берега.

Пам'ятайте! Ніколи не ставайте на лід навесні, восени та під час зимових відлиг. У цей час крига надто тонка і може провалитися.

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ПРИ ОБМОРОЖЕННІ:

- якщо у потерпілого спостерігається ознаки обмороження, потрібно провести обробку ураженої частини обережно, ніколи не розтирайте її, бо це призводить до ще більших пошкоджень;

- уникайте різкого зігрівання обморожених частин тіла;

- зігрійте обморожені ділянки тіла руками або іншими частинами тіла;

- забинтуйте пошкоджену ділянку сухою стерильною пов’язкою. При обмороженні пальців рук і ніг покладіть між ними вату або марлю. Не руйнуйте утворені пухирі, і якомога швидше доставте потерпілого до лікарні;

- виходячи із приміщення одягайтесь тепло, прикривайте відкриті ділянки тіла. При дуже низькій температурі, якщо немає потреби не виходьте з дому.

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ПРИ ОЖЕЛЕДИЦІ:

- перед виходом із будинку змайструйте на підошви та каблуки вашого взуття “льодоступи”: прикріпіть на каблук шматок поролону (за розмірами каблука) або лейкопластиру; наклейте лейкопластир чи ізоляційну стрічку на сухі підошви і каблук (хрест - навхрест) та перед виходом натріть піском;

- пам’ятайте, що кращими для льоду є підошви з мікропористої чи іншої м’якої основи та без високих каблуків.

- не перебігайте проїжджу частину дороги під час снігопаду та в ожеледицю. В цей час збільшується гальмівний шлях машини, тож падіння перед авто, що рухається, призводить до сумних наслідків.

- якщо ви впали і через деякий час відчули біль у голові, нудоту, ломоту в суглобах - терміново зверніться у травмпункт, інакше можуть виникнути ускладнення.

ОБЕРЕЖНО БУРУЛЬКИ!!!

Взимку, особливо в містах, дуже велику небезпеку являють собою бурульки. Найбільшу небезпеку бурульки становлять у період танення льоду та снігу. Тримайтеся подалі від будинків - ближче до середини тротуару.

Будьте обережними, коли виходите на вулицю.

СПРОБА ВИЛАМАТИ ДВЕРІ ВАШОЇ КВАРТИРИ

Небезпечні ситуації:

- дзвонять у квартиру, але в дверне вічко нікого не видно;

- раптово погасло світло в квартирі;

- чути, як хтось відкриває двері ззовні.

Ваші дії:

- переконайтесь, що двері зачинені;

- в жодному разі не відкривайте двері;

- зателефонуйте сусідам, в міліцію (102);

- говоріть голосно, щоб було чути ззовні квартири;

- забарикадуйте двері;

- зробіть вигляд, що ви вдома не самі;

- за необхідності кричіть у відчинене вікно «Пожежа!».

Кiлькiсть переглядiв: 0

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.

Фотогалерея

12345

Дата останньої зміни 28 Листопада 2018

Цей сайт безкоштовний!